Kupujemy powerbank, czyli na co warto zwracać uwagę przy wyborze tego urządzenia?

Lombard Soprano to miejsce gdzie bez wychodzenia z domu zastawisz lub sprzedaż przedmioty.

Kupujemy powerbank, czyli na co warto zwracać uwagę przy wyborze tego urządzenia?

Jaki powerbank wybrać? Poradnik dla osób planujących zakup powerbanku – na co zwracać uwagę, aby kupić dobry i sprawnie działający powerbank i nie inwestować w chiński, nieoryginalny sprzęt.

Kupujemy powerbank, czyli na co warto zwracać uwagę przy wyborze tego urządzenia?

Powerbanki na polskim rynku pojawiły się już ładnych kilka lat temu. Nie ma co ukrywać, ze są to urządzenia znacznie ułatwiające nam życie. Powerbank to nic innego jak rodzaj przenośnego akumulatora, który w dowolnej chwili potrafi naładować urządzenia takie jak smartfon, internet mobilny czy odtwarzać MP4. Warto jednak wiedzieć, że powerbanki są różne, a przy zakupie warto zwracać uwagę na kilka istotnych czynników, pozwalających cieszyć się prawidłową pracą urządzenia na dłużej.

W jakim celu kupujesz powerbank?

Na rynku polskim jest kilkaset modeli powerbanków o zróżnicowanych parametrach. Zanim kupisz konkretny model, zastanów się do czego będziesz użytkował urządzenie – jeśli będzie to sporadyczne ładowanie telefonu w podróży, nie musisz posiadać urządzenia najnowszej generacji. Co innego, jeśli jednym powerbankiem chcesz ładować kilka urządzeń na raz i używasz akumulatora co dzień. Wtedy przydałyby się lepsze parametry techniczne urządzenia i spora pojemność, która spełni Twoje wymagania. Istotna jest również kwestia rozmiaru powerbanku – na rynku są zarówno zgrabne urządzenia i niewielkich rozmiarach jak i stosunkowo duże, ciężkie powerbanki – zwykle pojemność przekłada się na wielkość. Jeśli mamy zamiar nosić urządzenie w kieszeni – rozmiar i waga mogą mieć spore znaczenie.

Pojemność powerbanku, a czas jego działania

Przyjęło się sądzić, że im większa pojemność powerbanku, tym dłużej urządzenie działa – niestety, w dobie chińskich podróbek marnej jakości, parametr pojemności urządzenia nieco stracił na znaczeniu. Bardziej niż pojemność deklarowana na opakowaniu, ważny jest producent. Wśród polecanych marek warto wymienić Platinet, GoodRam, Varta, Xblitz czy Xiaomi. Powerbanki tych producentów kosztują więcej niż chińskie zamienniki, ale straty energii tych ładowarek sięgają przeciętnie 10 – 20%. W przypadku tanich produktów nieznanego pochodzenia, deklarowaną pojemność warto podzielić przez dwa lub nawet trzy, dopiero wtedy otrzymujemy prawdziwą wydajność urządzenia. Tego typu powebanki cechują się sporą pojemnością, a przy tym śmiesznie niską ceną, maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Nie ma się co oszukiwać, na takich zakupach wcale nie oszczędzamy, ponieważ powerbank nie będzie na tyle wydajny, na ile zapewnia jego producent. Lepiej nieco dołożyć i zainwestować w sprawdzone marki, które na ogół nie produkują urządzeń większych niż 12 000 mAh. Znane są bowiem przypadki uszkodzenia baterii i podzespołów telefonów ładowanych chińskimi zamiennikami! Wspomnę, że jeśli nie wiesz jaką pojemność powerbanku wybrać, możesz w prosty sposób sprawdzić jego wydajność ładowania, wykonując rachunek:

Pojemność realna * wydajność ogniw * wydajność ładowania/ pojemność baterii ładowanej

Znanych marek lepiej unikać…

Zarówno powerbanki niszowych, nieznanych firm rodem z Chin jak i wielkich gigantów – Samsunga, LG, Hyuawei, lepiej unikać. Oczywiście, powerbanki tak znanych producentów będą dobre i wydajne, jednak kosztują nawet trzykrotnie więcej niż choćby sprawdzony Platinet. W takich wypadku po prostu nie warto przepłacać, ponieważ płacimy nie za sam powerbank, a za firmę, która go sygnuje. Lepiej znać w tej kwestii umiarkowanie – nie inwestować zarówno w tanie zamienniki jak i produkty gigantów, znajdując w tej kwestii kompromis.

O czym jeszcze należy pamiętać kupując powerbank?

Zakup powerbanka o odpowiedniej pojemności i marce to jeszcze nie wszystko. Warto zwracać uwagę również na kilka innych, nie mniej istotnych kwestii, o których wiele osób zapomina. Zwracajmy uwagę na ilość amperów na wyjściu i wejściu urządzenia – pierwsza opcja mówi o tym jak szybko będziemy ładować inne urządzenia naszym powerbankiem, a ampery dotyczące wejścia określają szybkość ładowania samego akumulatora. Dla jednych ma to kluczowe znaczenie, inni nie zwracają na ten aspekt uwagi. Jeśli zależy nam na uniwersalności urządzenia, najlepszym wyborem jest powerbank wyposażony w co najmniej 2 gniazda USB – dzięki temu może on ładować kilka urządzeń na raz, a najbardziej istotne jest to w akumulatorach o dużej wydajności, które starczają na kilka ładowań. Warto zwrócić uwagę również na parametry bezpieczeństwa – coraz większa ilość powerbanków wyposażona jest w bezpiecznik zapobiegający przeciążeniom, który chroni urządzenie przed awarią. Na opakowaniu producenta powinna znajdować się deklarowana liczba naładowań urządzenia – wybierajmy powerbanki, które wytrzymują od 500 do nawet 1000 cykli ładowań. Jeśli zwrócimy uwagę na te parametry, możemy mieć pewność, że powerbank będzie w sposób zadowalający spełniał swoją funkcję.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments